24.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

Si sot 24 Maj!

Ngjarje:

24 maj 1153 – Malcolm IV bëhet mbret i Skocisë.

24 maj 1621 – Unioni Protestant shpërbëhet formalisht.

24 maj 1689 – Parlamenti Anglez miraton “Aktin e Tolerimit” me të cilin mbron Protestantët (Katolikët qëllimisht nuk përfshihen).

24 maj 1798 – Fillon Rebelimi Irlandez i vitit 1798 kundër sundimit Britanik, i udhëhequr nga “United Irishmen” (shqip Irlandezët e bashkuar).

24 maj 1832 – Mbretëria e Parë e Greqisë shpallet në Konferencën e ambasadorëve në Londër.

24 maj 1856 – John Brown dhe njerëzit e tij vrasin pesë përkrahës të skllavërisë në Pottawatomie Creek, Kansas.

24 maj 1883 – Ura e Brooklyn në New York hapet për trafik 24 orë, pasi 14 vjetëve punime.

24 maj 1992 – Zgjedhjet e para shumëpartiake për Kuvendin e Kosovës dhe zgjedhjet presidenciale në Republikën e Kosovës.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit