Si sot 23 Shkurt!

0
31
23 shkurt

Ngjarje:

 • 1898 – Émile Zola u burgos në Francë pasi shkroi “J’accuse”, letër përmes së cilës akuzoi qeverinë e Francës për anti semitizëm dhe gabimisht burgosjen e kapitenit Alfred Dreyfus.
 • 1919 – Benito Mussolini themeloi Partinë Fashiste në Itali.
 • 1934 – Léopold III u bë mbret i Belgjikës.
 • 1938 – Në Kuvajt janë zbuluar burimet e para të naftës.
 • 1941 – Për herë të parë u prodhua dhe izolua plutoniumi nga Dr. Glenn T. Seaborg.
 • 1945 – LDB: Qyteti gjerman Pforzheim u shkatërrua tërësisht nga 379 bombardues britanez.
 • 1958 – Rebelët e kubanet kidnapuan kampionin e pesëfisht në Formula 1, Juan Manuel Fangio.
 • 1992 – U themelua Partia Komunsite e Gjeorgjisë.
 • 1998 – Osama bin Laden publikoi fetva duke shpallur xhihad kundër tëgjith judëve dhe kryqëzuesve.
 • 1999 – Lideri kurd Abdullah Öcalan u denua për tradhëti në Ankara, Turqi.
 • 1999 – Rrëshqitja e borës shkatërroi fshatin autrian Galtür dhe la të vdekur 31 njerëz.

Lini një përgjigje