12.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 23 Nëntor!

Si sot 23 Nëntor!

Ngjarje:

 • 1644 – U botua Areopagitica nga John Milton.
 • 1867 – Manchester Martyrs u varrën në Manchester, Angli pas shpëtimit të dy irlandezëve nga burgu.
 • 1946 – U themelua Partia e Punës e Koresë Jugore.
 • 1963 – Emetohet seria e parë, An Unearthly Child, e serialit të gjatë Doctor Who në BBC.
 • 1976 – Jacques Mayol është njeriu i parë që ka arritur thellësi 100 m nën ujë pa paisje për frymëmarrje.
 • 1980 – Seri e dridhjeve të tokës në Itali len të vdekur rreth 4,800 njerëz.
 • 1993 – Rachel Whiteread fiton £20,000 në shpërblimet e Turner Prize si Artisti më i Mirë Britanez si dhe £40,000 në shpërblimet e K Foundation art award si Artisti më i Keqë i Vitit.
 • 1996 – Kidnapohet Ethiopian Airlines Fluturimi 961 pastaj rrëzohet në Oqeanin Indian pas harxhimit të derivatit duke lën të vdekur 123 njerëz.
 • 1996 – Angola i bashkangjitet Organizatës Botërore të Tregëtisë.
 • 2000 – Krijohet Vela 23.
 • 2005 – Ellen Johnson-Sirleaf u zgjodh presidente e Liberisë, është gruaja e parë udhëheqëse në shtetet afrikane.
Qëndro me ne
14,000FansLike
10,544FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 1 Dhjetor!

Si sot 30 Nëntor!

Si sot 29 Nëntor!

Të tjera

Lini një koment