29.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

Si sot 23 Maj!

Ngjarje:

1568 – Holanda shpall pavarësinë në Spanja.

1701 – Pasi dënohet për pirateri dhe vrasje, William Moore, apo siç njihej “Kapiteni William Kidd” varet në Londër.

1805 – Napoleon Bonaparte kurorëzohet mbret i Italisë në katedralen e Milanit.

1846 – Meksika shpall luftë mbi Shtetet e Bashkuara.

1813 – Lideri amerikanojugor i pavarësisë, Simon Bolivar, hyn në Merida, duke filluar okupimin e Venezuelës dhe shpallet El Libertador (“Çlirimtari”).

1915 – Lufta e Dytë Botërore: Italia bashkohet me Aleatët pasi që ata shpallin luftë mbi Austro-Hungarinë.

1929 – Lëshohet filmi i parë vizatimor me fjalë, Mickey Mouse.

1949 – Themelohet Republika Federale e Gjermanisë

1951 – Tibetianët nënshkruajnë marrëveshjen shtatëmbëdhjetëpikëshe për çlirimin paqësor të Tibetit.

1977 – Më shumë se 100 fëmijë dhe gjashtë mësues janë marrë peng në një shkollë fillore në Holandën Veriore.

1998 – Marrëveshja e së Premtes së Mirë pranohet në një referendum në Irlandën Veriore me 75 për qind të vota pro.

2006 – Vullkani i Alaskës, Mali Cleveland, shpërthen.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit