20.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 22 Shtator!

Si sot 22 Shtator!

Ngjarje:

 • 66 – Perandori romak Nero krijon Legjioni I Italica. 
 • 904 – kryekomandant Zhu Quanzhong vret Perandorin Zhaozong, perandorin parafundit e dinastisë Tang, pasi vënë nën kontroll të qeverisë perandorake. 
 • 1236 – Të Lituanezët dhe Semigallians mposhtur Brothers Livonian e Shpatës në betejën e Saule. 
 • 1499 – Traktati i Basel 
 • 1586 – Beteja e Zutphen: Fitorja Spanish mbi anglisht dhe holandisht. 
 • 1598 – dramaturg English Ben Jonson vret një aktor në një duel dhe është akuzuar për vrasje. 
 • 1692 – Populli e fundit varur për magji në kolonitë e Amerikës së Veriut të Anglisë ndodh. 
 • 1711 – Lufta Tuscarora fillon në sotme Karolinën e Veriut. 
 • 1761 – George III dhe Charlotte e Mecklenburg-Strelitz kurorëzohen Mbreti dhe mbretëresha, përkatësisht, të Mbretërisë së Britanisë së Madhe. 
 • 1776 – Nathan Hale rri varur për spiunazh gjatë Revolucionit Amerikan. 
 • 1789 – Zyra e Shteteve të Bashkuara postuesi kryesor Përgjithshëm është themeluar. 
 • 1789 – Beteja e Rymnik përcakton Aleksandër Suvorov si një komandant i shquar rus ushtarak pas humbjes së tij të ushtrisë aleate të forcave superiore Perandoria Osmane. 
 • 1792 – Primidi Vendémiaire i vitit 1 të Francës Calendar Republikane si Republika Franceze i parë vjen në ekzistencë. 
 • 1823 – Joseph Smith, i Riu thotë ai gjeti fletët e arta në këtë datë pas duke u drejtuar nga Perëndia me anë të Angel Moroni në vendin ku ishin varrosur. 
 • 1857 – Të ruse capsizes luftanije Lefort dhe mbytet gjatë një stuhie në Gjirin e Finlandës, duke vrarë të gjithë 826 bord. 
 • 1862 – Skllavëria në Shtetet e Bashkuara: një version paraprak i Emancipimit Shpalljes është lëshuar. 
 • 1866 – Beteja e Curupaity në Luftën Paraguai. 
 • 1869 – opera e Richard Wagner-së Das Rheingold premiera në Mynih. 
 • 1885 – Zoti Randolph Churchill bën një fjalim në Ulster në kundërshtim Faqja Rregulle. 
 • 1888 – Numri i parë i revistës National Geographic publikohet. 
 • 1896 – Mbretëresha Victoria tejkalon gjyshi i saj Mbreti George III si mbretërues monark më të gjatë në historinë britanike. 
 • 1908 – Deklarata bullgare e Pavarësisë është shpallur. 
 • 1910 – Duka i Shtëpisë Picture Jorkut hapet në Brighton, tani më i vjetër kinema vazhdimisht veprojnë në Britani. 
 • 1914 – Nëndetëse gjermane SM U-9 silurët dhe zhytet e Cruisers britanike, HMS Aboukir, HMS Hogue dhe HMS Cressy mbi Broad Fourteens në brigjet holandeze me humbjen e mbi 1,400 njerëzve. 
 • 1919 – Greva çeliku e 1919, të udhëhequr nga Shoqata shkrirë së bashku e hekurit dhe çelikut Punonjësve, fillon në Pensilvani para se të përhapet në të gjithë Shtetet e Bashkuara. 
 • 1927 – Jack Dempsey humbet “gjatë Count” ndeshje boksi për Gene Tunney. 
 • 1934 – Një shpërthim ndodh në Gresford Colliery në Uells, duke çuar në vdekjen e 266 minatorëve dhe ekipet e shpëtimit. 
 • 1937 – Spanish Luftës Civile: Peña Blanca është marrë; fundi i betejën e El Mazuco.
   
 • 1939 – paradë përbashkët fitore të Wehrmacht dhe Ushtria e Kuqe në Brest-Litovskit në fund të pushtimit të Polonisë. 
 • 1941 – Lufta e Dytë Botërore: Në hebre Ditën e Vitit të Ri, vrasja gjerman SS 6000 hebrenj në Vinnytsya, Ukraina. Ata janë të mbijetuarit e vrasjeve të mëparshme që u zhvillua pak ditë më parë në të cilat rreth 24.000 hebrenj u ekzekutuan. 
 • 1955 – Në Mbretërinë e Bashkuar, kanali televiziv ITV shkon jetojnë për herë të parë. 
 • 1957 – Në Haiti, François Duvalier zgjidhet president. 
 • 1960 – Republika e Sudanit është riemëruar Mali pas tërheqjes së Senegalit nga Federata Mali. 
 • 1965 – indo-pakistanez Lufta e vitit 1965 (e njohur edhe si Lufta e Dytë Kashmir) në mes të Indisë dhe Pakistanit mbi Kashmirin, përfundon pasi OKB bën thirrje për një armëpushim. 
 • 1975 – Sara Jane Moore përpiqet për të vrarë Presidentin amerikan Gerald Ford, por është prishur nga Oliver Sipple. 
 • 1979 – Vela Incident (e njohur edhe si e Atlantikut Flash Jugut) është vënë pranë Bouvet Island, mendohet të jetë një provë e armëve bërthamore. 
 • 1980 – Iraku pushton Iranin. 
 • 1991 – Pergamenat e Detit të Vdekur janë bërë të disponueshme për publikun për herë të parë nga Biblioteka Huntington. 
 • 1993 – Një ndesh godet një urë hekurudhore afër Mobile, Alabama, duke shkaktuar aksident treni vdekjeprurëse në histori Amtrak. 47 udhëtarë janë vrarë. 
 • 1993 – Një Transair gjeorgjiane Airlines Tu-154 është qëlluar nga një raketë në Sukhumi, Gjeorgji. 
 • 1994 – Miqtë, një amerikan shfaqje televizive Sitcom, debuts. 
 • 1995 – Një AWACS E-3B crashes jashtë ELMENDORF Air Force Base, Alaska pas sulmeve të shumta të shpendëve në dy nga katër motorët e shpejt pas fillimit; të gjithë 24 në bord janë vrarë. 
 • 1995 – bombardimeve të shkollës Nagerkovil, kryhet nga Sri Lanka forcave ajrore në të cilat të paktën 34 të vdekur, fëmijët e shkollave Tamil shumica e tyre etnike. 
 • 2013 – Të paktën 75 njerëz janë vrarë në një bombë vetëvrasëse në një kishë në Peshawar, Pakistan 
Qëndro me ne
14,000FansLike
10,779FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 19 Tetor!

Si sot 18 Tetor!

Si sot 17 Tetor!

Të tjera

Lini një koment