12.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 22 Nëntor!

Si sot 22 Nëntor!

Ngjarje:

 • 1869 – Në Dumbarton, Skoci, aeroplani Sark është nisur si një nga aeroplanët e fundit të ndërtuar ndonjëherë, dhe e vetmja që ka mbijetuar deri më sot.
 • 1940 – Lufta e Dytë Botërore: Pas pushtimit italian, trupat greke kundërsulmuan italianet për të pushtuar Shqipërinë dhe Korçën.
 • 1943 – Lebanoni u pavarësua nga Franca.
 • 1963 – U vra presidenti amerikan John F. Kennedy dhe guvernatori i Teksasit John Connally u lëndua rënd nga një vrasës i njohur si Lee Harvey Oswald.
 • 1975 – Juan Carlos u shpall Mbreti i Spanjës pas vdekjes së mbretit Francisco Franco.
 • 1986 – Mike Tyson nokauton Trevor Berbick në rundin e dytë dhe bëhet kampioni më i ri botërorë në kategorinëe rëndë me 20 vite e 4 muaj.
 • 1990 – Margaret Thatcher rizgjedhet Kryeministre e Britanisë së Madhe.
 • 1995 – Toy Story paraqiti filmin e parë me metrazh të gjatë të krijuar komplet përmes animimeve kompjuterike.
 • 2005 – Angela Merkel u bë gruaja e parë kancelare(kryeministre) e Gjermanisë.
 • 2009 – Më 22 nëntor u festua krijimi i Alfabetit Shqiptarë Kongresi i Manastirit
 • 2011 – Përurohet në Rexhin busti i Sali Nivicës, patriot, publicist, Nderi i Kombit, dhe Shuko Dalipit.
 • 2012 – Armëpushimi fillon në mes të Hamasit në (Rripin e Gazës) dhe Izraelit pas tetë ditëve të dhunës dhe 150 vdekje.
Qëndro me ne
14,000FansLike
10,544FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 1 Dhjetor!

Si sot 30 Nëntor!

Si sot 29 Nëntor!

Të tjera

Lini një koment