31.7 C
Albania
Sun, 20 June, 2021

Si sot 22 Mars!

Ngjarje:

22 mars 1829 – Ambasadorët e shteteve evropiane pjesëmarrës në Konferencën e Londrës nënshkruan protokollin për themelimin e Greqisë.

22 mars 1888 – Në Angli themelohet Liga Angleze e Futbollit (English Football League) që është njëra prej organizatave më të vjetra të futbollit në botë.

22 mars 1943 – Hapet shërbimi i ndërsjellë i radiotransmetimit mes Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA).

22 mars 1945 – Egjipti, Siria, Libani, Jordania, Arabia Saudite, Iraku dhe Jemeni themeluan organizatën e Ligës Arabe në Kajro.

22 mars 1963 – Doli në shitje albumi i parë i grupit britanik “The Beatles” me titull “Please please me”.

22 mars 1968 – Studentët e Universitetit Nanterre në Paris, të cilët ishin kundër luftës së ShBA-së në Vietnam dhe kërkonin bërjen e reformave në arsim, të udhëhequr nga Daniel Cohn-Bendit, pushtuan auditorin e parë të universitetit dhe në këtë mënyrë i filluan ngjarjet që njihen si “Ngjarjet e 68-ës”. 

22 mars 1992 – Për herë të parë pas shembjes së regjimit komunist një parti tjetër (Partia Demokratike) fiton zgjedhjet elektorale në Shqipëri.

22 mars 2001 – Vdes Sabiha Gokçen, njëra prej piloteve të para në botë dhe pilotja e parë e avionit luftarak. Sabiha Gokçen ishte njëra prej 8 fëmijëve të birësuar nga Mustafa Kemal Ataturku.

Festa dhe përvjetore:

  • Shqipëria – Dita e Nevruzit
  • Dita botërore e ujit – Në vitin 1993 Kombet e Bashkuara në konferencën që u zhvillua në Rio De Janeiro të Brazilit, deklaruan Dita botërore të ujit.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit