31.7 C
Albania
Sun, 20 June, 2021

Si sot 22 Maj!

Ngjarje:

334 p.e.s. – Ushtria e Aleksandrit të Madh mposht Darius III të Persisë në ‘Betejën e Granicus.

1762 – Suedia dhe Prusia nënshkruajnë Traktatin e Hamburgut.

1826 – Charles Darwin niset me anijen HMS Beagle nga qyteti i Plymouth-it.

1906 – Në Athinë hapen Lojërat Verore Olimpike 1906, të cilat sot njihen si pjesë e Lojërave zyrtare Olimpike.

1939 – Lufta e Dytë Botërore: Gjermania dhe Italia nënshkruajnë Paktin e Çelikut.

1942 – Meksika hyn në Luftën e Dytë Botërore në anën e Aleatëve.

1960 – Një tërmet që arrinte shkallën prej 9.5, i njohur si Tërmeti i madh kilian, godet pjesën jugore të Kilit. Ky është edhe tërmeti më i fuqishëm i regjistruar.

2010 – Një avion pasagjerësh me më shumë se 160 vetë është aksidentuar gjatë uljes në aeroportin e qytetit Mangalore, në jugperëndim të Indisë

2010 – Interi kampion i ri i Evropës në futboll.

Festa dhe përvjetore:

Dita Ndërkombëtare e Biodiversitetit

Dita Ndërkombëtare e Biodiversitetit është shpallur nga Kombet e Bashkuara në vitin 1993, për të theksuar rëndësinë e biodiversitetit.

Është vendosur 22 maj për të përkujtuar 22 majin e 1992, datën e miratimit të tekstit të Konventës së Diversitetin Biologjik.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit