22.7 C
Albania
Thu, 5 August, 2021

Si sot 22 Korrik!

Ngjarje:

 • 1718 – U shfaq për herë të parë në Firence opera “Skënderbeu” e kompozitorit italian Antonio Vivaldi.
 • 1793 – Alexander Mackenzie arrin në Oqeanin Paqësorë duke u bërë Evro-Amerikani i parë që bën kalim transkontinental në veri të Meksikës.
 • 1933 – Wiley Post bëhet njeriu i parë që fluturon botën i vetëm duke bërë 25100 km për 7 ditë 18 orë dhe 45 minuta.
 • 1934 – Vjedhësi i madh i bankave John Dillinger vritet nga FBI.
 • 1942 – Fillon deportimi sistematik i Judëve nga Warsaw Ghetto.
 • 1943 – Lufta e Dytë Botërore: Aleatët marrin qytetin italian Palermo.
 • 1977 – Udhëheqësi kinez Deng Xiaoping rikthehet në fuqi.
 • 1991 – Vrasësi serik Jeffrey Dahmer arrestohet pas vrasjes së 11 meshkujve të cilët janë gjetur në aprtmanin e tij në Milwaukee.
 • 1999 – U paraqit verzioni i parë i MSN Messenger nga Microsoft.
 • 2005 – Jean Charles de Menezes vritet nga policia pasi kërkohej për bombat në Londër.
 • 2010 – Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) në Hagë ka shpallur vendimin këshillëdhënës, sipas të cilit deklarata e shpalljes së njëanshme të pavarësisë së Kosovës nuk ka shkelur të drejtën ndërkombëtare, meqë e drejta ndërkombëtare nuk ndalon deklaratat e tilla, ka thënë sot kryetari i gjykatës, Hisashi Owada.
 • 2011 – Ekstremisti katolik Anders Behring Breivik shkoi në ishullin Utoya në Norvegji ku kreu nje sulm me arrmë zjarri ku vrau 77 njerëz dhe plagosi 15 presona me pas Breiviku u arresteua po ashtu Breiviku kishte montuar nje bomb ne nje vetur ku pagosi 13 njerez.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit