8.9 C
Albania
Sat, 17 April, 2021

Si sot 22 Janar!

Ngjarje:

 • 1889 – Columbia Phonograph u formua në Washington, DC.
 • 1927 – U bë emetimi i parë i drejtë për drejtë në gjithë botën i komentimit të ndeshjes futbollistike Arsenal vs. Sheffield United në Highbury. Ndeshja përfundoi 1-1.
 • 1980 – Andrei Sakharov u arrestua në Moskë.
 • 1983 – Björn Borg u pensionua nga tenisi pas të fituarit të pes titujve në kampionatin në Wimbledon.
 • 1987 – Politikani i Pensilvanisë R. Budd Dwyer vrau veten gjatë pres konferencës.
 • 1990 – Robert Tappan Morris, Jr. u akuzua për emetimin e krimbit në internet në vitin 1988.
 • 1992 – Misioni STS-42 – Dr. Roberta Bondar u bë gruaja e parë kanadeze që ka udhëtuar në hapësirë.
 • 1997 – Madeleine Albright u bë gruaja e parë sekretare e Shteteve të Bashkuara.
 • 1999 – Misionari australian Graham Staines dhe dy djemtë e tij u varrosën të gjallë nga hindutë duke fjetur në veturën e tyre në Indinë lindore.
 • 2006 – Evo Morales u zgjodh president i Bolivisë.
 • 2007 – Hapet gjykimi i vrasësit serial kanadez Robert Pickton në New Westminster, British Columbia, Kanada

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,973FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit