20.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 21 Shtator!

Si sot 21 Shtator!

Ngjarje:

 • 454 – Perandori Romak Valentinian III vret Aëtiusin në dhomën e tijë të fronit.
 • 1745 – Armata Hanoveriane nën udhëheqje të ushtarakut John Cope u mund pas 10 minutave nga forcat Jakobite të princit Charles Edward Stuart.
 • 1784 – Botohet gazeta e parë e përditshme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, “The Pennsylvania Packet and Daily Advertiser”.
 • 1939 – Kryeministri rumun Armand Calinescu vritet nga antarët e grupit pro-nazist Iron Guard.
 • 1949 – Nën okupimin e tri fuqive aleate, krijohet Republika Federale e Gjermanisë (Perëndimore).
 • 1964 – Malta pavarësohet nga Britania e Madhe.
 • 1981 – Belize pavarësohet plotësisht nga Mbretëria e Bashkuar.
 • 1981 – në një rezolutë të Kombeve të Bashkuara, 21 Shtatori ishte shpallur si Dita Ndërkombëtare e Paqes. Ndërsa, dekada e fundit është shpallur Dekada e Paqes dhe Mospërdorimit të Dhunës për Fëmijët e Botës.
 • 1985 – Korea Veriore dhe Korea Jugore hapin kufijtë në programin e bashkimeve familjare.
 • 1991 – Armenia fiton pavarësi nga Bashkimi Sovjetik.
 • 1998 – Publikohet videoincizimi i dëshmisë së presidentit Bill Clinton, për rastin Monica Lewinsky.

Festa dhe përvjetore:

 • Dita Ndërkombëtare e Paqes

Sot më 21 shtator, bota shënon Diten Ndërkombëtare të Paqes, e cila është themeluar nga Kombet e Bashkuara. Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara e ka shpallur këtë datë si përkushtim për forcimin e idealeve të paqes, mes vendeve dhe popujve të botës.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,780FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 19 Tetor!

Si sot 18 Tetor!

Si sot 17 Tetor!

Të tjera

Lini një koment