12.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 21 Nëntor!

Si sot 21 Nëntor!

Ngjarje:

  • 2009 – Festivali Evropian i Këngës Për Fëmijë do mbahet më 21 Nëntorë në Pallatin e Sporteve(Palace of Sports) në Kiev të Ukrainës.
  • 1783 – Në Paris, Jean-François Pilâtre de Rozier dhe François Laurent, Marquis d’Arlandes realizuan fluturimin e parë me balon me ajër të nxehtë.
  • 1789 – North Carolina bëhet shteti 12 i SHBA-ve
  • 1791 – Kolonel Napoléon Bonaparte u ngrit në gjeneral dhe Kompandues i armatës franceze.
  • 1877 – Thomas Edison shpall zbulimin e fonografit të tijë, mjet i cili mund të ruaj dhe luaj zërin.
  • 1964 – Ura Verrazano Narrows hapet për trafik.
  • 1969 – Presidenti amerikan Richard Nixon dhe kryeministri japonez Eisaku Sato në Washington, DC u pajtuan që Okinawa t’i kthehet Japonisë në vitin 1972. Ndër kushtet e kthimit ishte e drejta e SHBA-ve për të vendosur bazat në ishuj por pa përmbajtje nukleare.
  • 1995 – Për herë të parë Dow Jones Industrial Average mbyllë mbi 5,000 (5,023.55).
  • 1995 – Pas tri javë bisedimesh Alija Izetbegoviq, Franjo Tuxhman dhe Slobodan Milosheviq, liderët e Bosnjës dhe Hercegovinës, Kroacisë dhe RF e Jugosllavisë, nënshkruan marrveshjen e Daytonit.
  • 2002 – NATO fton Bullgarinë, Estoninë, Latvinë, Lituaninë, Rumaninë, Sllovakinë dhe Slloveninë që të bëhen antare.
Qëndro me ne
14,000FansLike
10,544FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 1 Dhjetor!

Si sot 30 Nëntor!

Si sot 29 Nëntor!

Të tjera

Lini një koment