9 C
Albania
Wed, 14 April, 2021

Si sot 21 Janar!

Ngjarje:

 • 1643 – Abel Tasman ishte evropiani i parë që arriti në Tonga.
 • 1793 – Pasi u dënua për tradhëti nga konventa franceze, Luisi XVI u ekzekutua me gijotine.
 • 1899 – Opel prodhoi veturën e parë.
 • 1915 – U themelua Kiwanis International në Detroit, Michigan.
 • 1920 – Filloi punimet Kongresi i Lushnjes.
 • 1921 – U themelua Partia Komuniste Italiane në Livorno.
 • 1924 – Vdiq Vladimir Lenin; filloi lufta për pushtet mes Leon Trotsky dhe Joseph Stalin që u pasua me likuidime dhe ekstradime të shumta.
 • 1925 – Shqipëria u shpall republikë.
 • 1941 – LDB: Forcat austriake dhe britanike sulmuan qytetin Tobruk, Libi.
 • 1950 – Alger Hiss u dënua për pabesi.
 • 1968 – Lufta në Vietnam: Filloi beteja në Khe Sanh, beteja më e kritikuar dhe më kontraverze në Vietnam.
 • 2008 – U shua gjuha eyak në Alaska, pasi vdiq edhe folësi i fundit i kësaj gjuhe.
 • 2011 – Gjatë demostratës së Opozitës së Bashkuar ndaj qeverisë së Sali Berishës mbetën të vrarë nga Garda e Republikës 4 protestues.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,984FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit