Si sot 20 Shkurt!

0
30
20 shkurt

Ngjarje:

  • 1798 – Louis Alexandre Berthier e largoi Ppën Puis VI nga fuqia.
  • 1835 – U shkatërrua qyteti Concepción në Kili nga dridhja e tokës.
  • 1864 – Beteja në Olustee.
  • 1927 – Cardiff City fituan FA Kupën për herë të parë dhe të fundit.
  • 1947 – Përfundon së ekzistuari Prusia.
  • 1986 – Silvio Berlusconi bleu klubin italian të futbollit AC Milan.
  • 1991 – Ora 14:05 rrëzohet nga protestuesit në Tiranë statuja gjigante e Enver Hoxhës.
  • 1998 – Patinazhistja amerikane Tara Lipinski u bë fituesja më e re e medaljonit të artë në Lojërat Olimpike Dimërore në Nagano, Japoni.
  • 2002 – Në Reqa Al-Gharbiya, Egjipt, e kaplon flaka trenin dhe len të vdekur sëpaku 370 dhe të lënduar mbi 65.
  • 2008 – Gjermania, Letonia dhe Malajzia e njohën Kosovën si shteti pavarur.

Festa dhe përvjetore:

20 shkurt – Dita ndërkombëtare e drejtësisë sociale.

Lini një përgjigje