31.7 C
Albania
Sun, 20 June, 2021

Si sot 20 Prill!

Ngjarje:

  • 20 prill 571… Lindi në Mekë Profeti i fundit, Hazreti Muhamed.
  • 20 prill 1862… Louis Pasteur dhe Claude Bernard realizuan eksperimentin e parë të pasterizimit.
  • 20 prill 1924…U vu në zbatim Kushtetuta e 1924-ës, e cila është kushtetuta e parë e Republikës së Turqisë dhe qëndroi në fuqi në vitin 1961. Sipas kushtetutës, gruas iu dha për herë të parë e drejta për të zgjedhur dhe për t’u zgjedhur.
  • 20 prill 1933… Në Stamboll filluan Ngjarjet e Razgradit për shkak të shkatërrimit të varrezave turke në qytetin Razgrad të Bullgarisë nga ana e një grupi bullgar.
  • 20 prill 1936 — Trupat Italiane okupojnë Etipoopinë.
  • 20 prill 1972 – Apolo 16 zbriti në Hënë. Një prej misioneve të Programit Hapësinor Apollo të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
  • 20 prill 1999 – Littleton, Eric Harris dhe Dylan Klebold i vranë 15 vet ne columbine high school.
  • 20 prill 2009 – Arabia Saudite njeh pavarësinë e Kosovës.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit