12.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 20 Nëntor!

Si sot 20 Nëntor!

Ngjarje:

284 – Diocletian u zgjodh Perandor Romak.

1194 – Palermo u pushtua nga Perandori Henri VI.

1490 – Libri i autorit Joanot Martorell, Tirant lo Blanc, u botua për herë të parë.

1902 – Henri Desgrange dhe gazetari Géo Lefèvre vien tek idea për Tour de France gjat drekosjes në Café de Madrid në Paris.

1917 – Ukraina shpallet republikë.

1920 – Në Tepelenë tërmeti me 8 ballë shkaktoi 36 viktima dhe 102 të plagosur, shkatërroi 2 500 shtëpi dhe la pa strehë 15 000 njerëz.

1936 – Jose Antonio Primo de Rivera themeuesi i lëvizjes Falange u vra nga forcat republikane.

1945 – Në Polac të Drenicës u mbajt Kuvendi i Drenicës.

1974 – Departamenti i Drejtësisë i Kombeve të Bashkuara hedh në gjyq korporatën AT&T, ky gjykim në fund shpie në shpkëputjen e Bell System nga AT&T.

1984 – U themelua SETI.

1985 – U paraqit Microsoft Windows 1.0.

Microsoft Corporation është korporatë multikombëtare e teknologjisë së kompjuterave e bazuar në Shtetet e Bashkuara që zhvillon, prodhon, licenson, dhe përkrah një numër të madh të softuereve kompjuterike për mjete kompjuterike.

1993 – Aksident i aeroplanit te Avioimpex-it afer Ohrit. 115 pasagjere dhe 8 anetare te ekuipazhit vdiqen. 1 pasagjer shpetoi. Fluturimi ishte Geneve – Shkup, por per shkak te motit, aeroplani e nderroi destinimin per Oher. Aeroplani e qelloi malin Trojan afer aeroportit te Ohrit.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,544FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 1 Dhjetor!

Si sot 30 Nëntor!

Si sot 29 Nëntor!

Të tjera

Lini një koment