20.7 C
Albania
Tue, 18 May, 2021

Si sot 20 Janar!

Ngjarje:

 • 1320 – Vladislav I, i shkurtri, pasi bashkoi vendin u kurorëzua Mbret i Polonisë.
 • 1356 – Edward Balliol vrau mbretin e Skocisë.
 • 1840 – Uiliami II u bë Mbreti i Holandës.
 • 1842 – Kina sipas traktatit të Nankinit i dorëzoi Hong Kong-un Mbretërisë së Bashkuar.
 • 1841 – Ishulli Hong Kong u okupua nga Britania e Madhe.
 • 1892 – SHBA: luhet loja e parë zyrtare e basketbollit.
 • 1936 – Eduardi VIII u bë Mbreti i anglisë.
 • 1937 – Franklin Roosevelt u zgjodh për herë të dytë si President i Shteteve të Bashkuara.
 • 1944 – LDB: Forcat Ajrore Mbretërore hodhën 2,300 tonë bomba mbi Berlin.
 • 1945 – Franklin Delano Ruzvelt u bë President i Shteteve të Bashkuara për të katërtën herë, është presidenti i vetëm që qëndroi në detyrë për më tepër se dy mandate.
 • 1954 – U themelua radiostacioni National Negro Network me 40 anëtarë.
 • 1961 – Xhon Kenedi në moshën 43 vjeçare inagurohet për kryetarë të SHBA-ve, e që ishte kryetari më i ri në historinë e SHBA-ve.
 • 1981 – Ronald Reagan në moshën 70 vjeçare merr pozitën e shefit të shtetit, të SHBA-ve, duke qenë kryetari më i vjetër në historinë e SHBA-ve.
 • 1991 – Sudani vuri Sheriatin si ligj shtetëror.
 • 1992 – Air Inter Flight 148 u rrëzua në Strasbourg, Francë duke lënë të vdekur 82 pasagjerë dhe 5 anëtarë të ekipit.
 • 2001 – Në revolucionin 4 ditorë u rrëzua nga posti presidenti filipinez Joseph Estrada dhe u pasua nga Gloria Macapagal-Arroyo.
 • 2001 – George W. Bush trashëgoi Bill Clintonin në funksionin e kryetarit të 43. të SHBA-ve.
 • 2009 – Barack Obama bëhet presidenti i 44 i SHBA-ve.
 • 2012 – Trupat ushtarake franceze deklarojnë se do të tërhiqen nga Afganistani pas një sulmi ku gjetën vdekjen 4 ushtarë francezë te koalicionit. Autori i vrasjeve nje koleg afgan.
 • 2012 – FBI-ja mbyll websitin “megaupload” dhe e akuzon themeluesin e saj per pirateri. Drejtuesi i saj rrezikon deri ne 50 vjet heqje lirie.
 • 2013 – Hiqet në mënyrë vandale Përmendorja e UÇPMB-së (Preshevë) e vendosur më 16 nëntor 2012.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,015FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit