9 C
Albania
Wed, 14 April, 2021

Si sot 2 Dhjetor!

Ngjarje:

 • 1409 – U hap Universiteti i Lajpcigut.
 • 1804 – Në Notre Dame Cathedral në Paris, Napoleon Bonaparta e kurorëzon veten Perandori i Francës, perandori i parë pas qindra viteve.
 • 1805 – Napoleoni arriti një fitore të shkëlqyer ndaj Rusisë dhe Austrisë në betejën e Austerlicit. 75 mijë trupat e Napoleonit i tërhoqën trupat aleate matanë liqenit të ngrirë Menic.
 • 1848 – Franz Josef I u bë Perandori i Austrisë.
 • 1908 – Në Kinë fëmiu dy vjeçar Pu Yi bëhet perandor i vendit.
 • 1939 – Në New York City u hap aeroporti La Guardia Airport.
 • 1971 – Abu Dhabi, Ajman, Fujairah, Sharjah, Dubai dhe Umm Al Quwain formuan Emiratet e Bashkuara Arabe.
 • 1976 – Fidel Castro bëhet president i Kubës duke zëvendësuar presidentin Osvaldo Dorticós Torrado.
 • 1990 – Kualicioni i udhëhequr nga kancelari Helmut Kohl fitoi zgjedhjet e para në tërë Gjermaninë që nga viti 1932.
 • 1993 – Mbreti kolumbian i drogës Pablo Escobar u vra në Medellín.
 • 2005 – Van Tuong Nguyen u ekzekutua në Singapor për trafikim të drogës.

Festa dhe përvjetorë:

1971 – Pavarësia e Emirateve të Bashkuara Arabe.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,984FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit