12.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 19 Tetor!

Si sot 19 Tetor!

Ngjarje:

 • 1512 – Martin Luther bëhet doktor i teologjisë (Doktor i Biblës). 
 • 1812 – Napoleon Bonaparte kthehet në Moskë.
 • 1917 – Hapet aeroporti “Love Field” në Dallas, Texas.
 • 1921 – Kryeministri portugjez António Granjo dhe politikan tjerë vriten në Lisbon.
 • 1952 – 15 vjeçari John Bamford shpëton njerëzit nga një shtëpi që digjej dhe bëhet njeriu më i ri që ka fituar çmimin George Cross.
 • 1982 – John De Lorean u arrestua për trafikim të kokainës. 
 • 1983 – Kryeministri i Grenadës Maurice Bishop u rrëzua nga posti dhe u ekzekutua në grushtetin ushtarak nga Bernard Coard.
 • 1987 – E Hëna e Zezë – Dow Jones Industrial Average bie 22%.
 • 1991 – Në Italinë veriore dridhet toka më intenzitet 7.0 shkallë të Rihterit dhe len të vdekur 2000 njerëz.
 • 2003 – Nënë Tereza është lumturuar nga Papa Gjon Pali II.
 • 2005 – Fillon gjykimi i kryetarit të Irakut, Sadam Hussein nën akuzë: krim kundër njerëzimit.

Festa dhe përvjetore:

 • Dita e Nënë Terezës – Festë

19 tetor 2003 – Nënë Tereza u shpall e “Lumturuar” nga Papa Gjon Pali II, si simbol i ndihmës dhe rrespektit për “më të varfërit e të varfërve”, të cilëve ajo iu kushtoi gjithe jetën. Në maj 2011 është mbajtur ceremonia e shenjtë e lumturimit të Nënë Terezës, në Bazilikën e Shën Pjetrit, në Vatikan.

Nënë Tereza vdiq në shtator 1997 në moshën 87 vjeçare.

Papa Gjon Pali II, i cili e adhuronte murgeshën shtatvogël shqiptare, shprehu atë’here dëshirën për ta shenjtëruar por arriti deri në etapën e parafundit, Lumturimin. Pikërisht, kjo ditë është shpallur festë kombëtare nga qeveria shqiptare e asaj kohe dhe viti 2010 që përkon me 100 vjetorin e lindjes e bamirëses me famë botërore ishte shpallur si “Viti i Nënë Terezës”.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,544FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 1 Dhjetor!

Si sot 30 Nëntor!

Si sot 29 Nëntor!

Të tjera

Lini një koment