20.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 19 Shtator!

Si sot 19 Shtator!

Ngjarje:

  • 335 – Dalmatius merr titullin Cezar nga xhaxhai i tij Constantine I.
  • 1881 – Zv. Presidenti i ShBA Chester A. Arthur bëhet president pas vdekjes së presidentit James A. Garfield nga plagët e marra në një atentat disa muaj më parë.
  • 1900 – Butch Cassidy dhe Harry Longabaugh e bënë vjedhjen e tyre të parë sëbashku.
  • 1934 – Bruno Hauptmann arrestohet për kidnapimin dhe vrasjen e Charles Lindbergh III.
  • 1944 – Lufta e Bajramit.- në Luginën e Prshevës në mbrojtjen e trojeve shqiptare.
  • 1945 – Lord Haw Haw u dënua me vdekje në Londër.
  • 1946 – Themelohet Këshilli i Evropës.
  • 1957 – Testimi i parë i bombës atomike nën tokë nga ShBA-të.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,779FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 19 Tetor!

Si sot 18 Tetor!

Si sot 17 Tetor!

Të tjera

Lini një koment