10.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 19 Qershor!

Si sot 19 Qershor!

Ngjarje:

19 qershor 1865 – Me hyrjen e trupave ushtarake dhe me leximin e dekretit presidencial në Teksas (Texas), shtet që nuk e respektonte këtë vendim pavarësisht deklarimit të lirisë për skllevërit me ngjyrë nga Presidenti Abraham Linkoln (Lincoln), mori fund zyrtarisht skllavëria në ShBA.

  • 1886 – Me nismën e Shoqërisë së Stambollit u hap shkolla e parë shqipe në Korçë.
    “Më 19 Qershor 1886, “Shoqënia e Stambollit”, mundi të marrë lejen për hapjen e Shkollës shqipe në Korçë. Më pas shkolla të tilla, u hapën në Kolonjë, Pogradec, Luaras dhe Selcë. Pushtuesit u nxirrnin shumë pengesa dhe mundoheshin t’i mbyllnin, por ato vazhdonin veprimtarinë e tyre, duke u mbështetur tek populli.”

19 qershor 1910 – Në qytetin Spoken (Spokane) të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për herë të parë në botë u kremtua “Dita e baballarëve”.

19 qershor 1934 – Shahu i Iranit, Riza Pehleviu dhe Mustafa Qemal Ataturku ndoqën së bashku në Qendrën Popullore në Ankara shfaqjen e operës “Ëzsoj” (Özsoy), që është opera e parë turke. Opera u frymëzua nga vepra e famshme e iranianëve “Shejhname” dhe u vu në skenë gjatë vizitës së shahut iranian.

19 qershor 1973 – Medalja e Shoqatës Botërore e Dashurisë iu dha këngëtares turke Shenaj (Şenay) për këngët e saj “Duaj vëlla” (Sev Kardeşim) dhe “Ah sikur të ishte festë jeta” (Hayat Bayram Olsa). 

19 qershor 1973 – Ndërroi jetë historiani i letërsisë turke dhe studiuesi i folklorit Tahir Alangu, i cili ka bërë studime mbi përrallat, lojërat e hijeve, epopetë dhe folklorin e mërgimtarëve.

  • 2008 – Hashim Thaçi, kryeministër i Republikës së Kosovës, në cilësinë e kryeministrit për herë të parë viziton Republikën e Shqipërisë.
    Kryeministri i Qeverisë së Republikës së  Kosovës, Hashim Thaçi, u prit më datë 19 Qershor 2008 me nderime të larta shtetërore në fillim të vizitës së tij të parë zyrtare në Shqipëri, pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

Vdekje:

  • 1988 – Marie Logoreci, aktore shqiptare (L. 1920)
Qëndro me ne
14,000FansLike
10,792FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 14 Tetor!

Si sot 13 Tetor!

Si sot 12 Tetor!

Të tjera

Lini një koment