9 C
Albania
Wed, 14 April, 2021

Si sot 19 Nëntor!

Ngjarje:

 • 1946 – Afganistani, Islanda dhe Suedia i bashkohen Kombeve të Bashkuara.
 • 1969 – Programi Apollo: Astronautët e Apollo 12, Charles Conrad dhe Alan Bean zbritën në pjesën e quajtur Oceanus Procellarum në Hënë dhe u bënë njeriu i tretë dhe i katërt që kanë ecur mbi të.
 • 1969 – Pelé shënon golin e tij të 1000-të në ndeshjen mes ekipeve Santos dhe Vasco. Pelé luante për ekipin Santos ku ndeshja përfundoi në favor të ekipit të tij me rezultatin 2:1.
 • 1970 – U tërhoq nga tregu IBM 1620.
 • 1985 – Lufta e Ftohtë: Në Gjenevë takohen për herë të parë presidenti amerikan Ronald Reagan dhe presidenti i Bashkimit Sovjetik Mikhail Gorbachev.
 • 1997 – Në Des Moines, Iowa, Bobbi McCaughey lind septupletë në rastin e dytë të njohur ku që të shtatë bebet kanë lindur të gjalla. Këto janë bebet e para të cilat kan mbijetuar edhe më tej, që të shtatë bebet e gjalla gjer në vitin 2007.
 • 1998 – Skandali Lewinsky: Filluan thirrjet e dëshmive kundër presidentit amerikan Bill Clinton në lidhje me skandalin Lewinsky.
 • 1999 – Shenzhou 1: Kina lëshon anijen e parë kozmike Anija kozmike Shenzhou.
 • 2005 – U nda Çmimi i nderit për Presidentin e Kosovës Dr. Ibrahim Rugovën nga qyteti i Nju Jorkut, SHBA.

Festa dhe përvjetore:

 • Franca – Beaujolais Nouveau
 • Mali – Dita e çlirimit
 • Monako – Dita nacionale
 • Oman – Ditëlindja e Sulltan Qaboos bin Saidit
 • Portoriko – Zbulimi i Portorikës (1493)
 • SHBA – Dita e mundësive të njejta
 • Dita Evropiane e Vetëdijesimit për Antibiotikët

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,984FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit