22.7 C
Albania
Thu, 5 August, 2021

Si sot 19 Korrik!

Ngjarje:

  • 1870 – Franca i shpall luftë Prusisë, një vendim që u prin luftërave franko-prusiane
  • 1918 – Ushtritë gjermane tërhiqen nga territoret përgjatë lumit Marne në Francë, në luftimet e Luftës së Parë Botërore.
  • 1928 – Mbreti Fuad i Egjiptit merr me forcë pushtetin, duke urdhëruar shpërndarjen e Parlamentit egjiptian.
  • 1940 – Adolf Hitleri urdhëron dorëzimin e Britanisë së Madhe. Në të njëjtën ditë arrestohen 231 personalitete të njohura holandeze në kampin e Buchenvald.
  • 1950 – Fillon një ofensivë e madhe ushtarake francezo-vietnameze kundër liderit Viet Minh.
  • 1969 – Misioni shkencor “Apollo 11” arrin në Hënë.
  • 1976 – Anëtarët e grupit të njohur të rockut “Deep Purple” shpërndahen.
  • 1991- Boksieri i njohur dhe kundërthënës amerikan, Mike Tyson, dhunon një afrikano-amerikane.
  • 1996 – Hapen Lojërat e njëzetegjashta Olimpike në Atlante të SHBA-së.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit