Si sot 18 Tetor!

0

Ngjarje:

 • 1775 – Poetja afrikano-amerikan Phillis Wheatley u lirua nga robëria.
 • 1912 – Filloi Lufta e Parë Ballkanike.
 • 1913 – Ultimatumi për tërheqjen e Serbisë nga Shqipëria.
 • 1925 – Hapet Grand Ole Opry.
 • 1944 – Çekosllovakia shpall pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik
 • 1962 – Doktori amerikan Watson dhe 2 doktorët britanik Crick dhe Wilkins fitojnë çmimin Nobel në fushën e mjeksisë për përcaktimin e strukturës së ADN-së
 • 1968 – Komiteti Olimpik i Shteteve të Bashkuara suspendoi dy sportistët zezak për shkak të përshëndetjes së tyre me grushtin e fuqisë së zezë gjatë pranimit të medaljonëve një ditë më parë në Lojërat Olimpike Verore të vitit 1968 në Meksikë.
 • 1968 – Bob Beamon vendos rekordin botërorë në kërcim në gjatësi prej 8.90m në Lojërat Olimpike Verore të vitit 1968. Ky u bë rekordi me jetëgjatësi më të gjatë në histori me 23 vite që më vonë revita Sports Illustrated e emëroi si ndër pesë momentet më të mëdha të shekullit XX. (figura 1)
 • 1985 – loja Super Mario Bros realizohen për Sistemin Nintendo
 • 1989 – Udhëheqësi i Gjermanisë Lindore Erich Honecker vie përsëri në fuqi.
 • 1991 – Azerbajxhani pavarësohet nga Bashkimi Sovjetik
 • 2003 – Presidenti bolivian Gonzalo Sánchez de Lozada u detyrua të japë dorëheqje dhe të largohet nga Bolivia.

Festa dhe përvjetorë:

1944 – Çlirimi i Lushnjes

1944 – Çlirimi i Kuçovë

Leave a Reply