Si sot 18 Shkurt!

0
30
18 shkurt

Ngjarje:

 • 1861 – Vittorio Emanuele bëhet mbret i Italisë.
 • 1913 – Raymond Poincaré u bë kryetar i Francës.
 • 1929 – Çmimet e para “Academy Awards” u shpallën.
 • 1957 – Dedan Kimathi, udhëheqësi patriotik kenian, u vra nga qeveria koloniale britanike.
 • 1965 – Gambia u pavarësua nga Mbretëria e Bashkuar.
 • 1979 – Ra borë në Saharë në Algjerinë jugore, për herë të parë dhe të vetme në histori.
 • 2000 – Stjepan Mesić u bë kryetari i dytë i Kroacisë.
 • 2001 – Agjenti i FBI-së, Robert Hanssen, u arrestua për spiunim për Bashkimin Sovjetik. Unanimisht u dënua me burgim të përjetshëm.
 • 2001 – Dale Earnhardt vdiq në xhiron e fundit gjatë garës Daytona 500 e cila garë u fitua nga Michael Waltrip, duke pilotuar veturën të cilën e posedonte Earnhardt. Djali i tijë Dale Earnhardt, Jr. përfundoi i dyti.
 • 2003 – Rreth 200 vdiqën në zjarrin që u ndez flakë në Daegu, Korea Jugore.
 • 2008 – Afganistani, Kosta Rika, Britania e Madhe, ShBA-të, Franca, Shqipëria, Turqia, Tajvani si dhe organizata OIC e njohën Kosovën si shtet i pavarur.

Festa dhe përvjetore:

 • Pavarësia e Gambias

Gambia ndodhet në pjesën më perenimore të Afrikës dhe në pjesën perendimore të vendit ka dalje në Oqeanin Atlantik. Sipërfaqja e Gambisë është e kufizuarr nga Senegali përpos daljes në perendim.

Lini një përgjigje