10.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 18 Qershor!

Si sot 18 Qershor!

  • 1904 – Sami Frashëri, rilindasi enciklopedist, u nda nga jeta ne moshen 54 vjeqare.
  • 1953 – Egjipti rrëzon mbretërinë dhe zyrtarisht shpallet Republikë, me gjeneralin Neguib si president të parë.
  • 1954 – Pierre Mendes-France bëhet kryeministër i Francës.
  • 1972 – Ndodh katastrofa ajrore Staines me vdekjen e 118 personave, kur një aeroplan rrëzohet vetëm dy minuta pas që të ngrihet nga aeroporti ndërkombëtar i Londrës “Heathrow”.
  • 1981 – Epidemia e AIDS-it zyrtarisht njihet nga ekspertët mjekësorë në San Francisco të Californias.
  • 1984 – Një përleshje ndërmjet rreth 5.000 policëve dhe një numri të përafërt të minatorëve ndodh në Orgreave, Yorkshiren jugore, gjatë protestës së viteve 1984-1985 të minatorëve britanikë.
  • 1997 – Sirhan Sirhanit i refuzohet lirimi me kusht për të dhjetën herë. Ai kishte vrarë kandidatin presidencial amerikan, Robert Kennedy, më 1968.
  • 2002 – Në Algier, Algjeri, ministrat e Jashtëm të Etiopisë dhe Eritresë nënshkruan një marrëveshje preliminare të armëpushimit dhe u pajtuan të punojnë se bashku për një paqe të përhershme pas luftës dyvjeçare për kufijtë.
  • 2006 – Kazakistani lansoi satelitin vete të parë.
Qëndro me ne
14,000FansLike
10,792FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 14 Tetor!

Si sot 13 Tetor!

Si sot 12 Tetor!

Të tjera

Lini një koment