20.7 C
Albania
Tue, 18 May, 2021

Si sot 18 Nëntor!

Ngjarje:

  • 1307 – Sipas legjendës William Tell e gjuan mollën mbi kokën e birit të tij.
  • 1493 – Christopher Columbus për herë të parë arrin në tokën e quajtur tani Puerto Riko.
  • 1918 – Letonia shpall pavarësinë nga BRSS.
  • 1926 – George Bernard Shaw refuzoi të pranojë paratë për Çmimin e tij Nobel duke thënë : “Mund t’ia falë Alfred Nobelit për zbulimin e dinamitit, por vetëm një shpirt i keq në formën e njeriut mund ta ketë zbuluar Çmimin Nobel.”
  • 1928 – U paraqit filmi i shkutër i animuar Steamboat Willie. Filmi i parë i animuar me zë nën udhëheqje të kompanive Walt Disney dhe Ub Iwerks. Në këtë film paraqiten personazhet e njohura Mickey dhe Minnie Mouse. Kjo datë gjithashtu llogaritet nga korporata Disney si ditëlindja e Mickey Mousit.
  • 1982 – Boksieri 21 vjeçar Duk Koo Kim vdes pa pritur nga lëndimet në kokë gjatë rundit të 14-të në takimin me boksierin amerikan Ray Mancini në Las Vegas duke qenë shkak i reformave në sportin e boksit.
  • 1991 – Beteja e Vukovarit.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,015FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit