25.7 C
Albania
Fri, 23 July, 2021

Si sot 18 Korrik!

Ngjarje:

  • 1988 – Ushtria Çlirimtare e Kosovës e riçliroi Rahovecin.

Në vitin 1998, midis 11 dhe 28 korrikut, UÇK-ja sulmoi dhe pushtoi qytetin e Rahovecit dhe fshatrat përreth – Retimlje, Opterusa, Zociste dhe Velika Hoca – në Kosovën perëndimore.

Gjatë pushtimit ku u vranë 47 persona, më shumë se njëqind serbë dhe romë u morën peng.

Familjet e viktimave zgjodhën 18 korrikun si ditë përkujtimore, meqë është data kur sulmi më i rëndë ndodhi 22 vjet më parë. Gjatë sulmit u vranë pesë persona, 35 u rrëmbyen, ndërsa civilët serbë u dëbuan nga fshatrat Retmlje dhe Opterusa.

Gjashtëdhjetë nga pengjet më vonë u liruan nga Kryqi i Kuq Ndërkombëtar.

Eshtrat e viktimave u gjetën në vitin 2005, në dy varre masive në Kosovë. 

  • 2008 – Përherë të parë vizite në Shtëpinë e Bardhë kryetari dhe kryeministri i Republikës së Kosovës.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit