20.7 C
Albania
Tue, 18 May, 2021

Si sot 18 Janar!

Ngjarje:

 • 474 – Leo II u bë perandor bizantin.
 • 1535 – Francisco Pizarro themeloi qytetin Lima, që është kryeqyteti i Perusë.
 • 1670 – Henry Morgan pushtoi Panamanë.
 • 1701 – Frederick I u bë mbret i Prusisë.
 • 1871 – Bashkimi i Gjermanisë.
 • 1778 – James Cook ishte evropiani i parë që zbuloi ishujt Hawaii, të cilët i emëroi “Ishujt Sanduiç”.
 • 1919 – Ignacy Jan Paderewski u bë kryetare e Polonisë së pavarur.
 • 1919 – U themelua Bentley Motors Limited.
 • 1955 – Filloi beteja në Yijiangshan.
 • 1990 – Kryetari i Washington, D.C., Marion Barry, u arrestua nga FBI për posedim narkotikë.
 • 1997 – Norvegjezi Boerge Ousland u bë personi i parë që kaloi Antarktikun i vetëm dhe i pa ndihmuar.
 • 2002 – Lufta civile në Sierra Leone përfundimisht u shpall si e përfunduar.
 • 2012 – Ambasada turke në Bagdad sulmohet me tre predha.
 • 2012 – Wikipedia në gjuhën angleze mbyllet për 24 orë në formë proteste ndaj SOPA e PIPA.

Festa dhe përvjetore:

 • Athanasi i Aleksandrisë kremtohet në Kishën Ortodokse.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,015FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit