22.7 C
Albania
Thu, 5 August, 2021

Si sot 17 Qershor!

Ngjarje:

  • 1773 – Cúcuta, Juana Rangel de Cuéllar fondoi Kolumbin.
  • 1775 – Revolucioni Amerikanë: Beteja e Bunker Hill.
  • 1885 – Statuja e Lirisë mbërrin në portin e New York-ut.
  • 1940 – Lufta e Dytë Botërore: Operacioni Ariel fillon – trupat Aleate fillojnë zbrazjen e Francës, dhe më mbas Gjermania zë Parisin dhe shumicën e vëndit.
  • 1940 – Tri shtetet Baltike të Estonia, Latvia dhe Lituania ranë nën pushtimin e Bashkimit Sovietik.
  • 1944 – Izlanda bëhet republik.
  • 1953 – Në Gjermaninë Lindore, Bashkimi Sovietik urdhëron një divizion trupash në Berlinin Lindorë të shuaj një rivoltë.
  • 2007 – Në Budvë është burgosur ish gjenerali i policisë serbe , Vllastimir Gjorgjeviq, i akuzuar nga tribunali i Hagës për krime lufte në Kosovë gjat vitit 1999.
  • 2008 – Haris Silajxhiq, kryesues i radhës së presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës , për herë të parë viziton Shqipërinë.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit