17 C
Albania
Sun, 16 May, 2021

Si sot 17 Nëntor!

Ngjarje:

 • 284 – Diocletian u shpall perandor nga ushtarët e tijë.
 • 1511 – Spanja dhe Anglia bashkohen kundër Francës.
 • 1603 – Udhëtuesi dhe shkrimtari anglez Walter Raleigh hedhet në gjyq për tradhëti.
 • 1878 – Tentimi i parë për vrasje të mbretit Umberto I i Italisë.
 • 1922 – Sulltani i mëparshëm i Perandorisë Osmane Mehmedi VI largohet në ekzil në Itali.
 • 1939 – U ktijua lidhja ajrore Romë-Rio de Janeiro.
 • 1944 – U çlirua Tirana, kryeqyteti i Shqipërisë.
 • 1954 – Koloneli Gamal Abdel Nasser u bë president i Egjiptit.
 • 1970 – Lufta në Vietnam: Leutenant William Calley paraqitet në gjyq për Masakrën në My Lai.
 • 1970 – Douglas Engelbart fiton patentën për miun e parë kompjuterik.
 • 1973 – Studentët athiniot protestojnë ndaj qeverise diktatoriale greke.
 • 1983 – U themelua Armata Zapatista e Çlrimit Kombëtarë.
 • 1985 – U paraqit edicioni i parë i revistës Phrack. Është revista më e vjetës e nëntokës kompjuterike e cila akoma botohet edhe pas 20 viteve ekzistim.
 • 2000 – Alberto Fujimori largohet nga zyrat si president i Perusë.
 • 2003 – Arnold Schwarzenegger inagurohet Guverner i Kalifornisë.
 • 2004 – Kmart Corp. shpall blerjen e korporatës Sears, Roebuck and Co. për 11 miliard dollrë amerikan dhe riemërimin në Sears Holdings Corporation.
 • 2006 – Emërtimi zyrtarë i elementit të 111 kimik Roentgenium (Rg).

Festa dhe përvjetore:

 • 17 nëntor 1944, Çlirimi i Tiranës nga nazistët gjerman.
 • Dita që Kisha Katolike Romake përkujtonë Shën Elizabetën e Hungarisë.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,975FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit