8 C
Albania
Sun, 18 April, 2021

Si sot 17 Janar!

Ngjarje:

 • 38 p.e.s. – Oktaviani u martua me Livia Drusilla.
 • 1595 – Henri IV i Francës i shpalli luftë Spanjës.
 • 1605 – Për herë të parë u botua Don Quixote.
 • 1799 – U ekzekutua patrioti maltez Dun Mikiel Xerri sëbashku me shumë të tjerë.
 • 1913 – Raymond Poincaré u zgjodh Presidenti i Francës.
 • 1945 – Diplomati suedez Raoul Wallenberg u zhduk në Hungari duke qenë nën mbikëqyrjen ruse.
 • 1973 – Ferdinand Marcos u bë “President i Përjetshëm” i Filipineve.
 • 1995 – Dridhja e tokës më intenzitet prej 7.3 shkallësh në Kobe, Japoni shkaktoi dëme materiale dhe gjetën vdekjen 6,434 njerëz.
 • 1996 – Çekia aplikoi për antarësim në BE.
 • 1998 – Paula Jones akuzoi presidentin Bill Clinton për ngacmime seksuale.
 • 2001 – Presidenti amerikan Bill Clinton ngriti rangun e Meriwether Lewisit nga zëvendës në kapiten.
 • 2002 – Eruptoi vullkani Mount Nyiragongo në Kongo duke lënë rreth 400,000 njerëz pa shtëpi.
 • 2011 – Sali Nivica, patriot e publicist, dekorohet nga presidenti Bamir Topi, Nderi i Kombit

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,969FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit