22.7 C
Albania
Thu, 5 August, 2021

Si sot 16 Qershor!

  • 1567 – Mary, mbretëresha e skocezëve, burgoset në Kështjellën e Lochleven.

  • 1779 – Duke i dalë në ndihmë SHBA-së, Spanja i shpall luftë Anglisë.
  • 1784 – Holanda ndalon veshjet portokalli.
  • 1858 – Presidenti i famshëm amerikan, Abraham Lincoln, i cili e shpëtoi SHBA-në nga ndarja, ka thënë: “Një shtëpi e ndarë brenda vetes nuk mund të qëndrojë në këmbë”.
Abraham Lincoln.
  • 1881 – Austro-Hungaria dhe Serbia nënshkruajnë marrëveshje ushtarake.
  • 1913 – Parlamenti i Afrikës së Jugut ua ndalon me ligj zezakëve të jenë pronarë të tokave.
  • 1935 – Kongresi amerikan miraton “Marrëveshjen e re” të presidentit Frederick Delano Roosevelt.
  • 1955 – Papa Piu XII shkishëron presidentin argjentinas Juan Peron.

  • 1957 – Franca ndërmerr ofensivë të madhe ushtarake në Algjeri.
  • 1973 – Leonid Brezhnev viziton SHBA-në.

1995 – Kryhet një masakër e madhe në Algjeri, ku vriten me dhjetëra persona.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit