20.7 C
Albania
Tue, 18 May, 2021

Si sot 16 Prill!

Ngjarje:

16 prill 1789 – George Washington bëhet kryetar i SHBA-ve.

16 prill 1912 – Pilotja e parë amerikane, Harriet Quimby u bë gruaja e parë që kaloi duke fluturuar Kanalin Anglez (La Mansh). Pas tre muajsh ajo gjeti vdekjen kur avioni u përplas në tokë gjatë një shfaqjeje.

16 prill 1941 – 500 avionë gjermanë bombarduan Londërn përgjatë gjithë natës… Gjatë Luftës II Botërore sulmi “The Blitz”, që Gjermania ndërmori ndaj Mbretërisë së Bashkuar, ishte më i madhi. Në sulmet që vazhduan nga tetori i vitit 1940 deri në qershorin e vitit 1941 u vranë rreth 32 mijë civilë dhe u plagosën rreth 87 mijë njerëz.  

16 prill 1945 – Ushtria e Kuqe hyri në Berlin dhe filloi Beteja e Berlinit.

16 prill 1948 – U themelua Organizata Evropiane e Bashkëpunimit Ekonomi. Organizata për Zhvillim dhe Bashkëpunim Ekonomik, që njihet shkurtimish si OECD përbëhet nga vende të industrializuara dhe në zhvillim. Në organizatë aktualisht janë anëtare 36 vende.

16 prill 1970 – Orteku i borës në vendin Salansh në Alpet franceze kan humbur jeten 72 njerz.

16 prill 197 – Udhëtimi i 5-të i njeriut në hënë filloi me anijen kozmike ‘Apollo 16’.

16 prill 1982 – Mbreteresha Elizabeta shpalli Kushtetuten e re të Kanadasë, duke i prerë lidhjet e fundit koloniale me Britaninë.

16 prill 2011 – Përurohet në Tepelenë monumenti i Nderit të Kombit Sali Nivica.

16 prill 2017 – U zhvillua referendumi për të ndryshuar mënyrën e udhëheqjes në Turqi si “sistemi qeverisës presidencial”.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,015FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit