12.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 16 Nëntor!

Si sot 16 Nëntor!

Ngjarje:

  • 1849 – Gjyqi rus e dënon me vdekje shkrimtarin rus Fyodor Dostoevsky. Ekzekutimi hedhet poshtë në minutën fundit të realizimit.
  • 1904 – John Ambrose Fleming zbuloi gypin elektronik.
  • 1940 – New York City, Mad Bomber e vendos bombën e tij të parë (nga 32) në ndërtesën e zyrave në Manhattan e rdorur nga Consolidated Edison.
  • 1944 – Qyteti Dueren, Gjermani, komplet u shkatërrua nga bombardua nga Forcat Aleate.
  • 1957 – Vrasësi serik Edward Gein vrau dhe viktimën e tij të fundit, Bernice Worden.
  • 1996 – Nënë Tereza pranon çmimin e qytetare e nderit e Shteteve të Bashkuara.
  • 2000 – Bill Clinton është presidenti i parë amerikan i cili vizitoi Vietnamin që nga Lufta e Vietnamit.
Qëndro me ne
14,000FansLike
10,544FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 1 Dhjetor!

Si sot 30 Nëntor!

Si sot 29 Nëntor!

Të tjera

Lini një koment