24.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

Si sot 16 Maj!

Ngjarje:

  • 1204 – Baldwin I of Constantinople (shqip Baldwin I nga Konstandinopoja) kurorëzohet Perandor i parë i Perandorisë Latine.
  • 1532 – Sir Thomas More jep dorëheqje nga posti i Lord Chancellor-it të Anglisë.
  • 1568 – Mary Queen of Scots (shqip Mary Mbretëresha Skoceze) largohet për në Angli.
  • 1770 – Marie Antoinette 14 vjeçe martohet me Louis Auguste (Luigji i XVI i Francës) 15 vjeç, i cili më vonë bëhet mbret i Francës.
  • 1811 – Lufta Gadishlullore – Aleatët (Spanja, Portugalia dhe Britania e Madhe) mposhtin Francezët në Betejën e Albuereas.
  • 1822 – Lufta Greke për pavarësi: Turqit marrin qytetin grek Souli.
  • 1999 – Nga burgu i Dubravës zhduket Ukshin Hoti

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit