Si sot 16 Janar!

0
38
si sot

Ngjarje:

 • 1547 – Ivani IV kurorëzohet Cari i Rusisë.
 • 1556 – Filipi II kurorëzohet Mbreti i Spanjës.
 • 1777 – Vermonti shkëputet nga New York.
 • 1936 – Në New York ekzekutohet me karrige elektrike vrasësi serial Albert Fish.
 • 1920 – Zeta Phi Beta Sorority Inc. u themelua në kampusin e Universitetit të Harvardit.
 • 1945 – Adolf Hitler kaloi në bunkerin e tij nëntokësor të ashtuquajtur Führerbunker.
 • 1956 – Presidenti egjitas Gamal Abdal Nasser pretendon të çlirojë Palestinën nga hebrenjtë.
 • 1969 – Studenti çek Jan Palach vetëflijohet në Pragë, në protestë kundër okupimit sovjetik.
 • 1970 – Buckminster Fuller fitoi Medaljonin e Artë nga Instituti Amerikan i Arkitekturës.
 • 1991 SHBA dhe aleatët e saj filluan Luftën e Gjirit, me sulme masive ajrore ndaj objekteve ushtarake dhe industriale në Irak dhe Kuvajt, në ora 19 pas skadimit të ultimatumit nga OKB-ja.
 • 2001 – Presidenti Laurent-Désiré Kabila u vra nga një nga truprojat e tij.
 • 2011 – Ilir Meta, lideri i partisë LSI, shpallet i pafajshëm nga Gjykata e Lartë për akuzat e korrupsionit aktiv gjatë periudhës kur ishte Zv/kryeministër.

Lini një përgjigje