29.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 15 Shtator!

Si sot 15 Shtator!

Ngjarje:

 • 668 – Perandori romak Constans II vritet në banjon e tij në Syracuse, Itali.
 • 921 – Saint Ludmila vritet në Tetin.
 • 1584 – Përfundohet San Lorenzo del Escorial Palace në Madrid.
 • 1812 – Armata franceze nën komand të Napoleon Bonapartës arrin në Kremlin në Moskë.
 • 1821 – Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras dhe Nicaragua shpallin pavarësi nga Spanja.
 • 1851 – Themelohet universiteti “Saint Joseph’s University” në Filadelfi, Pensilvani.
 • 1916 – LPB: Taket përdoren për herë të parë në luftë.
 • 1943 – Forcat partizane çlirojnë qytetin e Tepelenës, nga pushtuesit nazi-fashist.
 • 1948 – Aeroplani F-86 Sabre thyen rekordin botërorë në shpejtësi 1080 km/h.
 • 1952 – Kombet e Bashkuara i japin Eritrenë Etiopisë.
 • 1955 – Vepra Lolita e autorit Vladimir Nabokov u botua në Paris nga Olympia Press.
 • 1959 – Nikita Khrushchev është politikania e parë sovjetike që i viziton Shtetet e Bashkuara.
 • 1968 – Anija kozmike ruse Zond 5 u bë anija e parë kozmike e cila u soll rrotull Hënës dhe u rikthye në atmosferën e Tokës.
 • 1998 – WorldCom dhe MCI Communications përfundojnë marveshjen e bashkimit në MCI WorldCom e që më vonë do të njihet përsëri si WorldCom dhe do të jetë bankroti më i madhë në historinë e Shteteve të Bashkuara.

Festa dhe përvjetore:

 • Festa e qytetit të Tepelenës.

77 vjetori i çlirimit të Tepelenës

Ultimatumi i Abaz Shehut: “Dorëzoni garnizonin, qyteti është i rrethuar…”

Organizimi i përsosur ushtarak, vendosmëria e trimëria e partizanëve trima të batalionit “Baba Abaz” dhe të çetave territoriale kurorëzuan çlirimin e Tepelenës në orën 00.50 të 15 shtatorit 1943.
15 shtatori 1943 është dita e çlirimit të Tepelenës, është ngadhnjimi dhe triumfi i fitimtarëve partizanë mbi pushtuesit gjakatarë nazifashistë.

Qëndro me ne
13,510FansLike
10,902FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 14 Shtator!

Si sot 13 Shtator!

Si sot 11 Shtator!

Të tjera

Lini një përgjigje