22.7 C
Albania
Thu, 5 August, 2021

Si sot 15 Qershor!

Ngjarje:

15 qershor 1389 – Beteja e Kosovës .

15 qershor 1752 – Benjamin Franklin nëpërmjet eksperimentit me balonë provoi se vetëtima është një rrymë elektrike.

15 qershor 1927 – U hap Spitali i Sëmundjeve Mendore dhe Nervore Bakërkëj (Bakırköy), që ishte edhe spitali i parë modern i Turqisë për sëmundjet në fjalë.

15 qershor 1941 – Në Luftën II Botërore, njësitë angleze në frontin e Afrikës Veriore filluan operacionin “Battleaxe” kundër njësive gjermane dhe italiane. 

15 qershor 1945 – Përtëritje të SPD-në Berlin

15 qershor 1961 – Vdiq një nga emrat më të rëndësishëm të letërsisë turke, shkrimtari i tregimeve dhe romaneve, Peyami Safa.  

15 qershor 1993 – Hajdar Aliyev u zgjodh Kryetari i Kuvendit të Azerbajxhanit. Kështu që 15 qershori hyri në historinë e Azerbajxhanit si Dita e Çlirimit Kombëtar.

15 qershor 2002 – Asteroidi i quajtur “2002 MN” kaloi 121.000 kilometra në afërsi të tokës. Kjo distancë ishte sa 1/3 e distancës ndërmjet Tokës dhe Hënës.

15 qershor 2008 – Hyri në fuqi Kushtetuta e Republikës së Kosovës.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit