30.7 C
Albania
Sun, 20 June, 2021

Si sot 15 Maj!

Ngjarje:

1525 – Beteja e Frankenhausenit mbyll Luftën e Peasantit.

1567 – Mbretëresha Skoceze Mary (anglisht Mary Queen of Scots) martohet me James Hepburn, Earl of Bothwell, burrin e saj të tretë.

1602 – Bartholomew Gosnold bëhet evropiani i parë që sheh Kepin e Zotit.

1701 – Lufta e suksesionit Spanjoll fillon.

1718 – James Puckle, një avokat nga Londra, shpik automatikun e parë.

1756 – Lufta e Shtatë Vjetëve fillon kur Anglia shpall luftë mbi Francën.

1776 – Revolucioni Amerikan: Konventa e Virgjinias i propozon delegacionit të Kongresit kontinental që të propozoj një Rezolutë për pavarësi nga Britania e madhe, duke i hapur rrugën kështu deklarimit të pavarësisë.

1926 – fillon programin Radio Zagrebi, radioja e parë në Kroaci

1956 – fillon programin Televizioni kroat.

Festa dhe përvjetore:

Dita Ndërkombëtare e Familjes

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit