5.5 C
Tiranë
KryefaqjaArgetimSi SotSi sot 15 Janar!

Si sot 15 Janar!

Ngjarje:

 • 1759 – Hapet Muzeu Britanik ne Londer.
 • 1890 – Në Mariinski-Teater të Shën Petersburg vihet ne skenë premiera e baletit Bukuroshja e fjetur nga Marius Petipa me muzike te Pjotr Iljitsch Tschaikowski.
 • 1895 – Shfaqet inskenimi me vlera deri ne ditët e sotme nga baleti i Pjotr Iljitsch Tschaikowski Schwanensee nga Baleti perandorak me koreografi të Marius Petipa dhe Lew Iwanow në Mariinski-Teater të Shën Petersburgut.
 • 1916 – Ne Raimundteater ne Vjene shfaqet per here te pare pjesa Das Dreimäderlhaus e Heinrich Berté.
 • 1924 – BBC transmeton me Richard Hughes A comedy of danger e para pjese teatrale radiofonike.
 • 1943 – inaugurohet Pentagoni.
 • 1958 – Shfaqja e parë e operas Vanessa nga Samuel Barber me libret nga Gian Carlo Menotti realizohet në Metropolitan Opera të New York City.
 • 1958 – Shfaqet për herë të parë Filmkomedia gjermane Das Wirtshaus im Spessart.
 • 1961 – Florence Ballard, Mary Wilson dhe Diana Ross nënshkruajnë si Girlgroup-Trio The Primettes.
 • 1971 – Presidenti i Egjiptit solemnisht hapi pendën – Liqenin e Asuanit në lumin Nil.
 • 1992 – Kroacia dhe Sllovenia u njohën ndërkombtarisht.
 • 1999 – Masakra e Reçakut, masakra e fundit më madhe e pushtuesit serb në Kosovë.
Qëndro me ne
14,722FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera

Si sot 21 Janar!

Si sot 20 Janar!

Si sot 19 Janar!

Si sot 18 Janar!

Si sot 17 Janar!