8 C
Albania
Sun, 18 April, 2021

Si sot 15 Dhjetor!

Ngjarje:

  • 120 – U martirizua në Romë Shën Elefteri, “peshkop i Vlorës dhe i Ilirikut” dhe nëna e tij Anthia.
  • 1467 – Trupat nën udhëheqjen e Stefanit të Madh të Moldavisë mundën forcat e Huniadit të Hungarisë në Baia, Rumani.
  • 1902 – Në Britaninë e Madhe e themelua BBC (The British Broadcasting Corporation).
  • 1961 – Ish-lideri nazist Adolf Eichmann u dënua me vdekje pasi u shpall fajtor për pesëmbëdhjetë akuza penale, përfshirë krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.
  • 2010 – Hyri në fuqi vendimi i Parlamentit Europian për heqjen e vizave për qytetarët e Shqipërisë që udhëtojnë në shtetet e Bashkimit Europian.
  • 2011 – Përfundon misioni ushtarak amerikan në Irak, i nisur që prej vitit 2003.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,969FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit