20.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 14 Tetor!

Si sot 14 Tetor!

Ngjarje:

 • 1582 – Për shkak të impleentimit të kalendarit Gregorian kjo ditë nuk egziston në Itali, Poloni, Portugali dhe Spanjë.
 • 1773 – Ministria e parë e edukimit Komisja Edukacji Narodowej (polonisht) u formua në Poloni.
 • 1834 – Henry Blair është afro-amerikani i parë i cili fiton patentë në ShBA edhe atë për mbjellës të misrit.
 • 1835 – John Templeton, John Moore, Stanley Cuthbart dhe Ellen Ritchie u dënuan në Wheeling, Virginia për shkak të të mësuarit ilegat të të zinjëve për të lexuar.
 • 1888 – Louis Le Prince zhvillin filmin e parë të quajtur Roundhay Garden Scene me gjatësi 2 minuta e 11 sekonda.
 • 1944 – Trupat britanike Marshojnë në Athinë.
 • 1946 – Holanda dh Indonezia nënshkruajnë ndërprerjen e sulmeve.
 • 1968 – Amerikani Jim Hines është i pari i cili në garën 100 metra vrapim për meshkuj arrin kohë nën 10 sekonda edhe atë 9.95 sekonda, rekord të cilin do ta mbajë gjer në vitin 1983.
 • 1981 – Zëvendës kryetari Hosni Mubarak zgjedhet kryetar i Egjiptit një javë pas vrasjes së kryetarit Anwar Sadat.
 • 1982 – Presidenti amerikan Ronald Reagan i shpall luftën ndaj drogës.
 • 1987 – Bebeja 18 muajshe Jessica McClure (“Baby Jessica”) bie në gypin e hapur në Midland, Texas dhe pas 58 orës shpëtohet.
 • 1994 – Udhëheqësi palestinez Yasser Arafat,kryeministri izraelit Yitzhak Rabin dhe ministri i jashtëm izraelit Shimon Peres fitojnë ↕mimin Nobel.
 • 2010 – U hap tuneli më i gjatë në botë në Gothard Zvicër.
 • 2014 – U luajt ndeshja Serbi-Shqipëri në Beograd, e vlefshme për eliminatoret e Euro 2016, ku lojtarët shqiptarë u dhunuan barbarisht.
Qëndro me ne
14,000FansLike
10,779FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 19 Tetor!

Si sot 18 Tetor!

Si sot 17 Tetor!

Të tjera

Lini një koment