29.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 14 Shtator!

Si sot 14 Shtator!

Ngjarje:

 • 1847 – Winfield Scott pushton qytetin Meksiko Siti.
 • 1886 – Patentohet shirit i makinës së shkrimit.
 • 1901 – Vdes presidenti amerikan William McKinley pas sulmit për atentat të bër më 6 shtator dhe pasohet nga Theodore Roosevelt.
 • 1917 – Rusia zyrtarisht shpallet repubikë.
 • 1923 – Miguel Primo de Rivera bëhet diktator i Spanjës.
 • 1959 – Prova e Bashkimit Sovjetik Luna 2 bie në Hënë dhe bëhet objekti i parë që arrin atë largësi.
 • 1960 – Themelohet OPEK-u.
 • 1998 – Kompanitë e telekomunikimit, MCI Communications dhe WorldCom arrinë bashkimi e tyre 37 miliard dollar për të forumuar komaninë MCI WorldCom.
 • 1999 – Kiribati, Nauru dhe Tonga u bashkohen Kombeve të Bashkuara.
 • 2000 – Microsoft paraqet freskimin e fundit për sistemin operativ MS-DOS. (Verzioni 8.0)
 • 2000 – U paraqit Windows Me.
 • 2003 – Në referendum Suedia refuzon pranimin e euros si alutë.
 • 2003 – Estonia miraton të bashkuarit në BE në referendum.
Qëndro me ne
13,510FansLike
10,902FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 15 Shtator!

Si sot 13 Shtator!

Si sot 11 Shtator!

Të tjera

Lini një përgjigje