Si sot 14 Shkurt!

0
22

Ngjarje:

1556 – Thomas Cranmer u shpall heretik.
1859 – Oregon u pranua si shteti i 33-të i ShBA-ve.
1876 – Alexander Graham Bell aplikon patent për telefonin sikur dhe Elisha Gray.
1910 – Ne Korçë u mbajt mitingu i alfabetit shqip.
1912 – Arizona u pranua si shteti i 48-të i ShBA-ve.
1924 – U themelua International Business Machines Corporation (IBM).
1945 – LDB: Bombardimi i Pragës – kinse në gabim të orientimit të pilotëve u bombardua Drezdeni, Gjermani.
1961 – U zbulua elementi kimik Laurenciumi.
1981 – Zjarri në një klub nate në Dublin la të vdekur 48 persona.
1983 – United American Bank në Knoxville, Tennessee bie në kolaps. Më vonë presidenti i sajë Jake Butcher u akuzua për dallavere.
1994 – U ekzekutua vrasësi serik rus Andrei Chikatilo.
2000 – Anija kozmike NEAR Shoemaker hyri në orbitën e asteroidit 433 Eros, anija e parë kozmike që ka hyrë ndonjëherë në orbitë të një asteroidi.

Festa dhe përvjetore:

  • Dita e Shën Valentinit

Lini një përgjigje