20.7 C
Albania
Tue, 18 May, 2021

Si sot 14 Prill!

Ngjarje:

14 prill 1759 – Ndahet nga jeta kompozitori gjerman i muzikës klasike perëndimore Georg Friedrich Händel, i njohur me veprat e tij muzikore për opera, oratorio, kantata dhe duete.

14 prill 1865 – Vritet Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) Abraham Lincoln. Linkolni u qëllua nga aktori John Wilkes Booth ndërsa ishte duke ndjekur shfaqjen në teatrin “Ford” në Uashington.

14 prill 1912 – Anija më e madhe e kohës për udhëtarë “Titanic” u përplas me një ajsberg pak para mesnatës (në orën 23.40) dhe filloi të fundoset.

14 prill 1947 – Mundësi kombëtar, Jashar Dou (Yaşar Doğu) u bë kampion i Evropës. Në garat e këtij viti shënoi sukses edhe ekipi kombëtar turk duke u renditur i treti në Evropë.

14 prill 1986 – Vdes shkrimtarja, autorja e shumë romaneve, sprovave të filozofisë politike dhe sociale, biografive dhe autobiografive, Simone de Beauvoir.

14 prill 2010 – Shpërtheu vullkani Eyjafjallajökull në Islandë.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,015FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit