31.7 C
Albania
Sun, 20 June, 2021

Si sot 14 Maj!

Ngjarje:

14 maj 1448 – nisi në Sfetigrad njëra nga betejat më të gjata të luftëtarëve shqiptarë nën udhëheqjen e Skënderbeu kundër ushtrisë turke, e cila ka hyrë në histori si Beteja e Sfetigradit.

14 maj 1796 – Kirurgu britanik, Edward Jenner, aplikoi për herë të parë vaksinën e lisë.

14 maj 1948 – U shpall themelimi i Izraelit të pavarur. I mbledhur në Tel-Aviv pas tërheqjes së britanikëve nga territoret palestineze, Këshilli Kombëtar Hebraik njoftoi themelimin e një shteti të pavarur izraelit.

14 maj 1973 – U lëshua në hapësirë stacioni “Skylab”, i pari i këtij lloji i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

14 maj 1987 – Aktorja legjendare, Rita Hayworth, u nda nga jeta në Nju-Jork.

14 maj 1995 – Këngëtari dhe aktori i famshëm amerikan, Frank Sinatrau shua në moshën 82-vjeçare.

14 maj 1999 – në fshatin Qyshk (2–3 km afër Pejës) u vranë e u masakruan barbarisht 42 meshkuj, gjatë një sulmi të furishëm nga forcat e kombinuara elite militare e paramilitare serbe.

Festa dhe përvjetore:

  • Masakra e Qyshkut

Masakra e Qyshkut ka ndodhur të premten më 14 maj 1999 në fshatin Qyshk (2–3 km afër Pejës, Kosovë). Në këtë masakër u vranë e u masakruan barbarisht 41 meshkuj shqiptarë.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit