9 C
Albania
Wed, 14 April, 2021

Si sot 14 Janar!

Ngjarje:

 • 1501 – Martin Luther, 17, hyn në Universitetin e Erfurtit.
 • 1539 – Spanja anekson Kubën.
 • 1832 – Shkrimtari amerikan Edgar Allan Poe shkroi tregimin e tijë të parë të shkurtër “Metzengerstein”.
 • 1858 – Napoleon Bonaparta i ik një tentimi për vrasje.
 • 1913 – Lufta e Parë Ballkanike: Greqia mundi turqit në Bizani.
 • 1943 – LDB: Franklin D. Roosevelt dhe Winston Churchill filluan Konferencën e Kazablankës për të diskutuar strategjinë dhe për të studjuar fazën e ardhshme të luftës.
 • 1953 – Josip Broz Tito u zgjodh president i Jugosllavisë.
 • 1954 – Hudson Motor Car Company u bashkua me Nash-Kelvinator Corporation dhe formuan American Motors Corporation.
 • 1975 – Lesley Whittle u kidnapua nga Donald Neilson, i njohur si “the Black Panther” (shqip: Panteri i Zi).
 • 1994 – Presidenti amerikan Bill Clinton dhe ai rus Boris Yeltsin nënshkruan Marrëveshjen e Kremlinit.
 • 2012 – Qeveria shqiptare prezantot zyrtarisht logon për 100 vjetorin e pavarsisë. Logoja është e ralziuar nga Zeni Ballazhi.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,984FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit