20.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 13 Tetor!

Si sot 13 Tetor!

Ngjarje:

  • 1492 – Kristofor Kolombi dhe ekipi i tij arrijnë në Bahamas.
  • 1582 – Për shkak të impleentimit të kalendarit Gregorian kjo ditë nuk egziston në Itali, Poloni, Portugali dhe Spanjë.
  • 1773 – U zbulua galaksia Messier 51a nga Charles Messier.
  • 1923 – Ankaraish Angora e zëvendëson Stambollin si kryeqytet të Turqisë.
  • 1972 – Një Aeroflot Ilyushin Il-62 u rrëzua në Moskë duke lën të vdekur 176 njerëz.
  • 1983 – Ameritech Mobile Communications (tani Cingular) paraqiti rrjetin e parë të telefonisë mobile në ShBA në Chicago.
  • 1990 – Përfundoi lufta lebaneze.
  • 2007 – Ndeshja futbollistike:  Argjentina –  Kili për Kampionatin Botëror të Futbollit në vitin 2010.
  • 2010 – Hillari Clinton viziton Kosovën.
Qëndro me ne
14,000FansLike
10,780FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 19 Tetor!

Si sot 18 Tetor!

Si sot 17 Tetor!

Të tjera

Lini një koment