29.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 13 Shtator!

Si sot 13 Shtator!

Ngjarje:

 • 533 – Gjenrali Belisarius i Perandorisë Bizantine mundë Gelimerin dhe Vandalët në Vetejën e Ad Mecimiumit,afër qytetit Carthage, Afrika Veriore.
 • 1503 – Michelangelo fillon ndërtimin e status së Davidit.
 • 1609 – Henry Hudson arrin tek lumi i cili më vonë do të emërohet Hudson River.
 • 1814 – Francis Scott Key shkruan veprën The Star-Spangled Banner
 • 1898 – Hannibal Goodwin patenton filmin fotografik celuloid.
 • 1899 – Henry Bliss është njeriu i parë në ShBA që vdes në aksident automobilistik.
 • 1922 – Në Al ‘Aziziyah, Libi temperatura arrin rekordin botërorë 57.7 °C (135.9 °F).
 • 1923 – Miguel Primo de Rivera zoton Spajën duke vendosur regjimin diktatorial.
 • 1939 – Kanada hyn në Lutën e Dytë Botërore.
 • 1940 – LDB: Gjermania bombardon Buckingham Palace.
 • 1940 – LDB: Italia pushton Egjiptin.
 • 1943 – Chiang Kai-shek zgjedhet president i Kinës.
 • 1956 – IBM paraqet kompjuterin e parë RAMAC 305.
 • 1968 – Shqipëria largohet nga Pakti i Varshavës.
 • 1969 – Seria e parë e filmit të vizatuar: Scooby-Doo, Where Are You?
 • 1985 – Paraqitet video loja me e shitur e tëgjitha kohërave, Super Mario Bros..
 • 1999 – Eksplodon bombë në Moskë, Rusi dhe len të vdekur sëpaku 119 njerëz.
 • 2006 – Në Dawson College, Montreal, Kimveer Gill vret një student dhe lëndon 19 dhe pastaj bën vetëvrasje.
Qëndro me ne
13,510FansLike
10,902FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 15 Shtator!

Si sot 14 Shtator!

Si sot 11 Shtator!

Të tjera

Lini një përgjigje